Miedź i jej wykorzystanie


Miedź jest metalem miękkim, kowalnym i plastycznym. Jej łacińska nazwa pochodzi od Cypru, wyspy, na której odkryto pierwsze złoża miedzi i rozpoczęto jej wydobywanie. Była ona początkowo używana do produkcji ozdób i przedmiotów codziennego użytku, a jaką rolę pełni teraz?

Miedź jest metalem półszlachetnym o charakterystycznej czerwonawej barwie. Jest ona zaliczana do metali kolorowych, które są rozpoznawane najczęściej właśnie dzięki swoim barwom. Daje się na łatwo kształtować oraz tworzy też twarde stopy z innymi metalami. Miedź jest przewodnikiem ciepła i energii elektrycznej, dlatego często się ją wykorzystuje do budowy instalacji elektrycznych. Nie ma ona jednak właściwości magnetycznych. Poza tym metal ten jest odporny na korozję, działa antybakteryjnie i pokrywa się patyną. Co najważniejsze, miedź nadaje się w 100% do recyklingu. 

Jeśli zaś chodzi o zastosowanie miedzi, to najczęściej stosuje się je we wspomnianych instalacjach elektrycznych oraz urządzeniach i sprzęcie, ale też instalacjach wodnych, systemach solarnych czy w budownictwie. Poza tym z jej właściwości korzysta architektura oraz rolnictwo. Z miedzi od dawna są wytwarzane ozdoby, elementy biżuterii, figurki, świeczniki czy elementy wykończeniowe. Co więcej miedź znajduje zastosowanie również w produkcji elementów grzejnych, wymienników cieplnych oraz chłodnicach czy aparatach chemicznych.